Ištraukos iš straipsnio Minkštas vanduo – nauda ir malonumas” žurnale “Tavo Namai”, 2006 birželis.

… Atsukę čiaupą, ypač jei bėgantis vanduo skaidrus, tikimės kad jis yra saugus vartoti. Esame linkę nepastebėti nekokybiško vandens, jei tik jo pasekmės nėra tokios akivaizdžios kaip, tarkim, dėl viršyto geležies kiekio ruduojanti santechnika. Šiame straipsnyje kalbėsime apie vieną tokių bėdų – kietą vandenį.

Čia rasite minkštinimo filtrus najiems namams →

Vandens kietumo problema. Vandens kietumą lemia kietųjų mineralų (kalcio ir magnio) kiekis vandenyje. Paprasčiausias būdas sužinoti, ar jūsų vanduo kietas, yra patikrinti virdulio vidų. Jei virdulį naudojote kasdien bent pusę metų, galime lažintis, kad keturiais atvejais iš penkių kaitinimo elementas ir virdulio sienelės bus apaugusios nuosėdų sluoksniu.

Priešingai nei minėta Fe, kurios kiekį daugiau ar mažiau kontroliuoja municipalinis vandens tiekėjas, centralizuotai vanduo nėra minkštinamas, ir ne vien tik Lietuvoje. Taigi, vandens kietumo problema yra vartotojo reikalas. O juk minkštas vanduo – ne vien tik komfortas. Tai apsauga ir ūkiškas požiūris į save ir savo aplinką.

Apsauga. Kai šildome kietą vandenį, kalcio ir magnio dalelės jungiasi ir „nusėda“ ant kaitinimo elementų, talpos paviršių. Naudojant kietą vandenį, pašildyti tam pačiam kiekiui vandens reikia vis daugiau laiko ir daugiau energijos. Šildant kietą vandenį, efektyvumas sumažėja net 29% šildant dujiniais prietaisais ir 22% šildant elektriniais prietaisais (New Mexico University tyrimai, JAV).

Be to, dėl kieto, geležingo vandens greičiau dyla tarpinės, užsikemša vamzdžiai, sklendės, siurbliai. Mažėja vandens spaudimas, o avarijų rizika didėja. Tuo tarpu vandens minkštinimo filtras apsaugo Jūsų būsto įrangą. Naudojant filtruotą vandenį Jūsų būsto vamzdynu ir šildymo sistema nuolat teka tik kokybiškas vanduo, o prietaisai išlieka švarūs ir veiksmingi.

Nauda. Vandens kietumas keičia gyvenimo būdą ir įpročius. Štai keli pavyzdžiai. Paimkite iš indaujos taurę ir gerai apžiūrėkite. Nuoširdžiai sveikiname, jei ant stiklo nesimato baltų lašelių. O jei kritiškai įvertintumėte vonios kambarį: dušo sienelę, kranus, veidrodžius, kriauklę…

Baltųjų dėmių paslaptis yra ta, kad kietieji mineralai jungiasi su muilo dalelėmis. Taip atsiranda baltos apnašos ant veidrodžių, indų, santechnikos paviršių. Kariaudami su kietu vandeniu, aukojame du dalykus: pirmiausia – savo asmeninį laiką ir fizinį triūsą, ir antra – esame priversti nuolat leisti pinigus įvairioms buitinės chemijos prekėms.

Minkštame vandenyje muilas gausiau putoja, valikliai efektyvesni – aktyviosios medžiagos nesukimba su kietaisiais mineralais, todėl ne tik skalbimo, bet ir skalavimo kokybė pagerėja kelis kartus ir skalbiniai būna šviesesni, minkštesni.

Patogumas ir malonumas. Kita priežastis, kodėl žmonėms rūpi vandens kietumas, yra savijauta ir patogumas. Prausiantis kietu vandeniu muilo dalelių lieka ant viso kūno, jos užkemša odos poras. Minkštas vanduo poras atveria, kad muilas švariau nuplautų kūną, nepažeistų natūralaus odos apsauginio sluoksnio. Nuo seno žinome, kad sveika plaukus trinkti minkštame vandenyje – jie tampa purūs ir žvilgantys.

Vandens kietumo problema aktuali šiuolaikiniam vartotojui, vertinančiam patogų, saugų ir visavertį gyvenimo būdą Tausokite savo laiką ir energiją poilsiui bei pramogoms, o ne voniai, praustuvui ar WC šveisti. Taupykite pinigus šeimos išvykoms ir pomėgiams, o ne buitinės įrangos remontui ar santechniko paslaugoms.