Vanduo prisisotina geležies junginių besiskverbdamas per geležingus žemės sluoksnius. Apie 5% žemės plutos sudaro geležingi junginiai. Todėl įvairios geležies formos randamos beveik visuose vandens šaltiniuose. Jeigu centralizuotai tiekiamas vanduo jau yra dalinai apdorotas, tai privačių vandens šaltinių naudotojai dažnai skundžiasi geležingu vandeniu.

Dažniausiai pastebimi geležingo vandens požymiai:
• Erzina nemalonus vandens kvapas
• ruda, rusva ir/arba juosva vandens spalva
• rūdžių dėmės ir pėdsakai ant vonios keramikos
• surūdijusios buities prietaisų vidinės detalės
• dėl nuosėdų sankaupų sumažėjęs vandens spaudimas
• odos bėrimai, pajuodę nagai, panagės
• pilkėja ir ruduoja skalbiniai

Geležies junginiai, priklausomai nuo jų kiekio, kilmės pobūdžio, vandens pH, temperatūros, sąveikos su kitais vandenyje esančiais teršalais (pvz. organinės kilmės teršalais), šalinami pasitelkiant keletą skirtingų būdų. Jei randama nedaug viršyta skaidri geležis – dažnai užtenka tinkamai parinkto vandens minkštinimo filtro, kuris efektyviai pašalina ne tik vandens kietumo problemą, bet ir sutvarko nedidelius kiekius dvivalentės geležies. Kitu atveju renkamės savarankišką geležies šalinimo filtrą. Turime dviejų tipų nugeležinimo filtrus: vienos kolonos PR OXI ir dviejų kolonų PR AIF sistemas. Jos abi veikia naudodamos natūralią dvivalentės geležies savybę oksiduotis, kai Fe2 jungiasi su oru ir įgauna Fe3 formą (geležies hidroksido junginius, kitaip – rūdis). Dauguma Fe3 junginių yra netirpios nuosėdos, kurias galima filtruoti mechaniškai. PR OXI ir PR AIF naudoja tą patį principą, tačiau procesas organizuotas skirtingai. Todėl ir įrenginių techninės galimybės skiriasi. Dar kitas, dėl ekologinių priežasčių rečiau naudojamas, tačiau tam tikrais atvejais vis dar efektyvus būdas yra reagentinės geležies šalinimo sistemos, kurios veikia naudojant imlų geležies junginiams užpildą, jį atnaujinant kalio permanganato tirpalu.

Ir oksidaciniai, ir reagentiniai filtrai veikia automatiškai. Serviso ir regeneracijos ciklus valdo automatizuotas valdymo vožtuvas, o surinkti teršalai drenuojami į kanalizaciją.
Tačiau visais atvejais, nors ir skirtingais būdais, geležingo vandens problema sprendžiama iš esmės – iš vandens pašalinamas geležies perteklius, ir vartotojui tiekiamas vanduo atitinka geležies normas.