Ar kietas vanduo išties tokia rimta problema buityjeViena iš dažniausių problemų su kuriomis kasdien susiduria buitinio vandens vartotojai yra kietas vanduo. Tokia bėda – pakankamai įprastas vaizdas Lietuvoje, matomas dėl mūsų šalies vandens gręžinių savybių.

Kieto vandens sąvoka →

Žvelgiant labiau iš mokslinės pusės, tokią gręžinių specifiką lemia įvairių metalų ištirpusios dalelės, ypač magnio ir kalcio jonai. Tokį vandenį apdirbus, atsiranda kietosios nuosėdos kurias ir įprasta vadinti kalkėmis.

Vis dėl to, nemažai žmonių kyla klausimas ar kieto vandens problema yra išties tokia rimta, ar su ja viso labo “galima gyventi”?

Šiame straipsnyje – plačiau šios problemos ypatybes ir tai, kodėl vandens minkštinimo filtrai gali būti puikus jos sprendimo būdas.

Kieto arba kalkėto vandens savybės – kaip tokį vandenį pastebėti

Ko gero pats paprasčiausias būdas kaip galime pastebėti kieto vandens buvimą savo namuose yra jo reakcija su muilu. Jei tokiu vandeniu plausimės rankas, pastebėsime, jog muilas praktiškai neputos.

Tačiau galime pastebėti ir kitų tokio vandens požymių buityje. Ko gero pagrindinis iš jų – įvairios apnašos vonios kambaryje, ant plytelių, skalbimo mašinoje, indaplovėje ir t.t. Kitaip tariant, apnašas matysime, visur kur vanduo įkaitinamas iki tokios temperatūros kur gali atsirasti nuosėdos.

Šios apnašos, žinoma, nėra vien kosmetinio pobūdžio. Paprastai jų atsiradimas ant buitinių prietaisų, reiškia tai, jog ženkliai sumažėjo kiekvieno prietaiso našumas ir kur kas daugiau suvartojama elektros energijos.

Ar kalkių nuosėdos pavojingos žmogui?

Kaip minėta, kalkės iš esmės yra tam tikrų metalų nuosėdos susidariusios jų prisotintam vandeniui sąveikaujant su šilumos energija. Nors jos sukelia dėmes ir mažina buitinių prietaisų efektyvumą, kas yra žinoma apie jų poveikį mums?

Apie mineralų ir kitų mikroelementų būtinybę žmogaus organizmui ko gero esame girdėję daugelis iš mūsų, na o vertingiausiais jų šaltiniais yra laikomi maisto produktai bei vanduo.

Kietas vanduo logiškai taip pat gali būti taip pat laikomas kaip tokių medžiagų šaltinis, tačiau moksliniai tyrimai byloja ką kita. Visai neseniai buvo atliktas tyrimas, jog kalkėtas arba kietas vanduo, kitaip tariant prisotingas magnio bei kalcio elementų turi ryšį tarp didesnės širdies ir kraujagyslių ligų rizikos.

Nors ši hipotezė dar nėra šimtaprocentai, PSO pastebi, jog yra būtinybė įvesti tam tikrą ribą minimaliam leistinam ištirpusių medžiagų kiekiui vandenyje. Taigi, kietas vanduo turi tam tikro potencialo sukelti ir rizikos mūsų sveikatai.

Situacija Lietuvoje – ar būtinas tinkamas sprendimas?

Atsižvelgus į Lietuvos gręžinių situacija, vyrauja nuomonė, jog mūsų šalyje bendra vandens kokybė yra išties nebloga. Ko gero pagrindinė to priežastis yra tai, jog mes turime galimybę vartoti požeminių sluoksnių vandenį, kas nėra galima daugelyje pasaulio šalių.

Vis dėl to, mūsų gręžiniuose sutikti kietą vandenį taip pat yra pakankamai dažnas dalykas, būtent dėl tuose sluoksniuose esančios didelės ištirpusių medžiagų koncentracijos.

Pats paprasčiausias sprendimas esant tokiai vandens situacijai, žinoma, bus vandens minkštinimo filtras padėsiantis ne tik išvengti susidariusių kalkių nuosėdų ant mūsų kasdienių prietaisų, tačiau užtikrins geresnį jų energinį našumą bei tai, kad toks vanduo nepaliks nuosėdų.

Žinoma, prieš apsisprendžiant dėl vandens filtro, geriausias dalykas yra atlikti tinkamus vandens tyrimus leisiančius pamatyti realią situaciją.

Pabaigai

Šiame straipsnyje trumpai aptarėme tai, ar kietas vanduo išties yra problematiškas. Galima sakyti, jog jo keliamas problemas vertėtų spręsti nedelsiant, o tai būtų galima sėkmingai pagal tyrimus parinkto vandens filtro pagalba.