Kalkėtas vanduo

Vandens kietumas – problema apie kurią girdėję yra daugelis žmonių. Jeigu ir ne visi tiksliai žinome dėl ko vanduo yra kietas, tikrai esame susidūrę su įkyriomis, jo sukeliamomis apnašomis kurias nė kartą teko valyti nuo virdulio, kriauklės ar vonios.

Vieni žmonės taip ir vargsta prižiūrėdami savo buitinę techniką, valydami paviršius ir stebėdami jos būklę. Kiti, įsikuria vandens minkštinimo sistemą namuose ir džiaugiasi dingusiomis kalkėmis iš vandens.

Šiame straipsnyje aptarsime keletą pagrindinių faktų apie kietą vandenį ir galbūt išsklaidysime neteisingus mitus. Galbūt ir jums verta pagalvoti apie tokią sistemą savo namuose?

Ką laikome kietu vandeniu ir kaip jį pastebėti?

Žinoma, paprasčiausias indikatorius, jog vanduo yra kietesnis nei įprastinė norma – tai susidariusios kalkės paviršiuose.  

Ar tai būtų vonia ir kriauklė – prietaisai pro kuriuos prabėga labai daug vandens kas dieną, ar buitinė technika – virdulys, skalbyklė – kuriuos taip pat naudojame labai dažnai, kalkes rasime visur.

Šios nuosėdos susidaro dėka itin didelio kalcio ir magnio druskų koncentracijos vandens gręžinyje. Būtent pagal jų kiekį ir yra nustatomas vandens kietumo lygis. Iki 20mg/l šių druskų turintis vanduo yra laikomas minkštu, nuo 20 iki 80 mg/l – vidutinio kietumo, na o 80mg/l ir didesnės koncentracijos yra laikomas kietu vandeniu.

Dar vienas efektyvus būdas sužinoti ar jūsų vanduo kietas – indikatorinės juostelės. Nusipirkus jų, pakaks užlašinti keletą savo gręžinio vandens lašų ir po keletos akimirkų pamatysite ar jūsų vanduo yra kietas.

Galiausiai, paprasčiausias “naminis” būdas nustatyti kietam vandeniui yra panaudoti muilą. Jei panardinus muilą kaupiasi putos – vanduo yra minkštas. Jei muilas neputoja – vanduo yra kietas.

Koks yra kalkėto vandens poveikis sveikatai?

Kad ir kaip nervintų kalkės buityje, neigiamo poveikio žmogaus organizmui kietas vanduo visiškai nesudaro. Dažnai girdime mitus, jog esą nuo tokio vandens galima apsinuodyti ar sulaukti kokių kitų negalavimų. 

Tai nėra tiesa.

Kaip jau minėjome,kalkės – tai tiesiog didelis, ištirpusių metalų kiekis vandenyje. Patekę į mūsų organizmai jie bus paprasčiausiai pasisavinami kartu su kitomis medžiagomis. Jokios kalkės ar kitos nuosėdos mūsų organizme tikrai nesikaups.

Jei jūsų vandens gręžinyje – didelis hidrokarbonatų kiekis, jį suminkštinti galima jį paprasčiaus užvirinus. Tuo tarpu jei kietumą lemia chloridai ir sulfatai, geriausia čia tiks vandens minkštinimo filtras kuris minkštą vandenį tieks tiesiai iš čiaupo.

Didžiausias neigiamas kietojo vandens poveikis yra matomas kitur – nuosėdomis ant daiktų, vamzdžių, pasireiškia ir mažesnis energijos efektyvumas. 

Energijos sąnaudos – viena iš kietojo vandens neigiamų pasėkmių

Kaip jau minėjome, nors kietas vanduo mūsų organizmui ir nekenkia, jų poveikis pasireiškia kitais būdas, apsunkinančiais mūsų buitį.

Kokios yra pagrindinės neigiamos pasekmės?

  • Užsikimšę vamzdžiai – viena vieta kurioje vanduo teka pastoviai – tai jūsų būsto vamzdynas. Čia kaupiasi kalkių nuosėdos kurios trukdo pratekamumui, kol galiausiai vamzdžiai pilnai užsikemša. Tuomet reikia kviesti santechnikos specialistą kuris galėtų vėl atkurti normalią vamzdyno veiklą.
  • Suprastėjęs energijos efektyvumas – pagrindinis būdas tai pasireiškia – vandens šildymas. Norite šilto vandens iš savo čiaupo? Jį gausite be problemų, tačiau teks mokėti didesnes sąskaitas. Moksliniai tyrimai nustatyta, jog norint sušildyti kietą vandenį yra sunaudojama maždaug ketvirtadaliu daugiau energijos nei šildant minkštą.
  • Greičiau gęsta buitinė technika – kalkės susidariusios dėl kietojo vandens gali sugadinti skalbyklę, indaplovę, šaldytuvą ir kitus buitinius prietaisus. Užsikimšę vandens takai ir nuosėdos reikš mažesnį tarnavimo laikotarpį. Norint pasirūpinti ja, būtina užtikrinti minkštesnį vandenį.
  • Nuosėdų dėmės – kitas dalykas kurį jau paminėjome prieš tai – tai nuosėdos nuo vandens susidariusios ant paviršių. Ar tai būtų kriauklė, vonia ar tualetas – kietas vanduo reikš daugiau dėmių ir paviršių valymo.

Pabaigai

Aptarėme pagrindinius faktus apie kietą vandenį. Nors neigiamo poveikio mūsų organizmui čia ir nėra, kalkėtas vanduo kaip reikiant apsunkina mūsų buitį – tepa paviršius, gadina buitinę techniką, kemša vamzdynus ir didina energijos sąnaudas.

Puikus sprendimo būdas norint išspręsti šį klausimą – vandens minkštinimo filtras. Šis prietaisas leis pasirūpinti minkštu ir kokybišku vandeniu jūsų aplinkoje.