Manganas – tai vienas iš sunkiųjų metalų žemėje, kuris labai dažnai randamas paprastųjų vandens gręžinių vandenyje. Savo savybėmis jis labai primena geležį, todėl kartu ir yra šalinamas panašiais būdais kaip geležis iš vandens.

Savo efektu vandens sistemai jis taip pat labai primena geležį. Nevalomas manganas gali užkimšti vamzdynus, sutrikdyti šilumos perdavimą juose bei apskritai suprastinti pačio vandens kokybę gręžinyje.

Naujausi tyrimai rodo ir tai, jog manganas gali turėti tam tikrą neigiamą poveikį ir mūsų sveikatai, jei nebus pasirūpinta geru gręžinio valymu ir jo prisotintą vandenį žmogus vartos kas dieną daugelį metų.

Šiame straipsnyje – daugiau apie šį metalą, jo poveikį mums ir šalinimo būdus.

Mangano poveikis žmogaus sveikatai

Mangano, kaip ir kitų metalo šalinimo sistemos – vienas didžiausių prioritetų norintiems turėti kokybiškus vandens gręžinius, ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje.

Šio metalo prisotintas vanduo turės ne tik nemalonų skonį bei kvapą, kaip rodo naujausi tyrimai, kartu gali rimtai pakenkti mūsų sveikatai. Daugiausiai gresmės kyla mūsų kepenims ir smegenims, kartu didėja galimybė susirgti atitinkamomis ligomis ir rimtai pakenkti jų būklei.

Vartojant šio metalo prisotintą vandenį, žmogus visų pirma rizikuoja lėtiniu apsinuodijimu šiuo elementu. Pirmieji paveikti mūsų organai yra plaučiai ir kaulai
Pagrindiniai lėtinio apsinuodijimo manganu simptomai:

  • Abejingumas – žmogus prastai susikaupęs, nekreipia dėmesio į aplinkinius įvykius.
  • Mieguistumas – kitas dalykas, silpnumas raumenyse ir kauluose bei bendras mieguistumas.
  • Prastas apetitas – apsinuodijimas taip pat gali paveikti virškinimą bei norą valgyti.
  • Galvos skausmas – apsinuodijus taip pat galima jausti pakankamai didelius galvos skausmus.

Tokiu atveju jei apsinuodijama labai stipriai, gali pasireikšti ir raumenų traukuliai, prasta koordinacija, ne tik galvos bet ir nugaros ar stuburo skausmai.

Taigi, kaip matome, manganas yra išties pavojingas mūsų sveikatai, būnant neatsargiems ir nepasirūpinus tinkamu gręžinio valymu, rizikuojame pakenkti sau ir kitiems.

Dėl šios rizikos, nemažai šalių, įskaitant ir ES valstybes, turi nustatytą aiškią normą manganui, kurių negali viršyti geriamojo vandens gręžinys. Įprastai tokia norma – ne daugiau nei 0,1 mg/l, o kai kuriose valstybėse siekia vos 0,05 mg/l.

Mangano šalinimo būdai iš vandens gręžinio

Yra keletas pagrindinių mangano šalinimo būdų iš vandens gręžinio, tačiau visi jie, vienu ar kitu būdu yra susiję su tinkamai įrengta vandens filtravimo sistema prieš patenkant į namų ūkius.

Pateikiame keletų jų žemiau.

Filtravimas ir aeracija

Vandens aeracija yra vienas populiariausių būdų pašalinti manganą ir kitų metalų nuosėdas iš vandens.

Specialiu vakuuminio principo aparatu, į vandenį yra paduodamas tam tikras kiekis deguonies kuris padeda suoksiduoti vandenyje esantį manganą.

Vėliau, mechaninio filtro principo kietasis manganas yra pašalinimas iš vandens visiškai.

Atgalinė osmozė

Atgalinės (atvirkštinės) osmozės metodas taip pat yra dažnai naudojamas manganui šalinti. Šis
būdas labai populiarus tuose gręžiniuose kur mangano koncentracija yra itin didelė.

Tam tikrų reagentų pagalba (chloras, natris, ozonas ir kt.) vanduo yra visiškai išvalomas nuo susidariusių metalų nuosėdų.

Distiliacija

Distiliavimo būdas taip pat yra naudojamas pašalinti kietąsias mangano nuosėdas.

Jo veikimo principas kur kas paprastesnis nei kitų. Svarbiausia – užvirinti vandenį iki 100 laipsnių temperatūros. Tokiu būdu išsiskirs tyri vandens garai, o juos surinkus, turėsime tyrą vandenį.

Mangano nuosėdos liks distiliavimo aparate, kurias vėliau labai lengva pašalinti. Tiesa, šis procesas reikalauja labai daug energijos išteklių.

Pabaigai

Straipsnyje pakalbėjome apie manganą, jo poveikį mums ir šalinimo būdus. Iš tiesų kalbant apie šį metalą, geriau nerizikuoti savo sveikata ir iš anksto pasirūpinti kokybiška vandens valymo sistema kuri gebės teikti sveiką vandenį.

Reikia pagalbos dėl vandens filtravimo sistemos? Susisiekite su mumis jau šiandien, galėsime padėti.