Pačiolio leidinys “Vadovo pasaulis”, 2004m. balandis. Straipsnis “Minkštas vanduo visiems buities poreikiams”, ištraukos – žemiau.

Vandens kietumas aktualus šiuolaikiniam vartotojui, vertinančiam patogų, saugų ir visavertį gyvenimo būdą. Vandens kietumą lemia kietųjų mineralų – kalcio ir magnio – kiekis vandenyje.

Paprasčiausias būdas sužinoti, ar jūsų vanduo kietas, yra patikrinti savo virdulio vidų: jei jį naudojate kasdien bent pusę metų ir nevalėte nuo kalkių, galime lažintis, kad keturiais atvejais iš penkių kaitinimo elementas, sienelės bus apaugusios storoku nuosėdų sluoksniu. Kaitinant kietą vandenį kalcis ir magnis ima keistis, ant kaitinimo elementų ir talpos paviršių susidaro kalkių nuosėdos. Jos turi izoliacinių savybių – trukdo šilumokaitos procesui, sugadina skalbimo ir indų plovimo mašinas, boilerius. Vandens šildymo efektyvumas naudojant kietą vandenį sumažėja 29 proc. šildant dujiniais prietaisais ir 22 proc. šildant elektriniais prietaisais (New Mexico University tyrimai, JAV). Dėl kieto, geležingo vandens greičiau dyla tarpinės, užsikemša vamzdžiai, filtrai, sklendės, siurbliai.

Taigi mažėja vandens spaudimas, o avarijų rizika didėja. Vandens kietumas keičia mūsų gyvenimo būdą ir įpročius. Štai keli pavyzdžiai. Ar teko paėmus taurę ją dar kartą valyti prieš įpilant vyno svečiui? Įvertinkite kritiškai, kaip šeimynai ryte nusiprausus atrodo vonios kambarys. Kietieji mineralai jungiasi su muilo dalelėmis – atsiranda baltos apnašos ant veidrodžių, indų, santechnikos paviršių. Kovodami su jomis perkame įvairias buitinės chemijos priemones.

Statistika rodo, kad 15–25 proc. pirkinių krepšelio dydžio sudaro išlaidos buitinei chemijai: skalbimo bei šveitimo milteliai, balikliai, minkštikliai, nuriebinimo ir nukalkinimo skysčiai, pastos, valikliai, muilas, šampūnai ir t. t. Ar atkreipėte dėmesį, kiek prekybos centrai skiria ploto šioms prekėms? Paskaičiuokite, kiek išleidžiate per metus buitinei chemijai.
Tuo tarpu naudojant minkštą vandenį šias išlaidas galima smarkiai sumažinti, nes priemonių naudosite mažiau. Minkštame vandenyje muilas gausiau putoja, valikliai efektyvesni. Skalbiant drabužius muilas nesukimba su kietaisiais mineralais, todėl skalavimo kokybė pagerėja kelis kartus ir skalbiniai būna šviesesni, minkštesni. Pavyzdžiui, lininis audinys, skalbiamas minkštu vandeniu, tarnauja net 30 proc. ilgiau nei skalbiamas kietame vandenyje.

Kita priežastis, kodėl Jums turėtų rūpėti vandens kietumas yra Jūsų pačių savijauta ir patogumas. Prausiantis kietu vandeniu muilo dalelių lieka ant viso kūno, jos užkemša odos poras, jaučiate nemalonų niežulį. Minkštas vanduo teigiamai veikia odą – atveria poras, kad muilas švariau nuplautų kūną, nepažeisdamas natūralaus odos apsauginio sluoksnio. Nuo seno žinome, kad sveika plaukus trinkti minkštame lietaus vandenyje – jie tampa purūs ir žvilgantys. Savo kūnu patyrę minkšto vandens teikiamą malonumą, nenorėsite vartoti jokio kito vandens.

Taigi tausokite savo laiką ir energiją poilsiui bei pramogoms, o ne voniai, praustuvui ar WC šveisti. Taupykite pinigus šeimos išvykoms ir pomėgiams, o ne buitinės įrangos remontui ar santechniko paslaugoms. Mūsų klientai sako, kad vandens minkštinimo filtras – tai tarnaitė namuose už 1 litą per dieną. Įvertinę, kiek kainavo visa būsto santechnika – kriauklės, vonia, unitazai, čiaupai, gyvatukai, kita vandenį naudojanti buitinė technika, ir užkietėję pragmatikai pripažins, kad investuoti į vandens minkštinimą apsimoka.

Vandens minkštinimo procesas vyksta jonų apykaitos būdu: kietieji mineralai turi teigiamą įkrovą, o minkštinimo užpildas – neigiamą. Užpildo dalelės pritraukia ir sulaiko kalcį, magnį, dvivalentę geležį. Suminkštinus atitinkamą kiekį vandens užpildas prisisotina. Prasideda automatinė regeneracija: vanduo ir įrenginio pagamintas ir dozuojamas druskos tirpalas plauna, skalauja ir purena užpildą. Surinktos medžiagos drenuojamos. Aptarnaujant filtrą reikia 1 – 2 kartus per metus papildyti druskos talpą specialia regeneracine druska, užpildas tarnauja 5 – 7 metus. Filtro korpusas, valdymo blokas ir kitos svarbios filtro dalys veikia daugelį metų. Sakoma, kad filtras perkamas vieną kartą.

Tinkamai parinktas vandens minkštinimo filtras užtikrina malonumą visada turėti minkštą vandenį. Renkantis įrenginį, svarbiausi veiksniai yra vandens suvartojimas ir kokybė. Todėl reikia atlikti vandens tyrimus. Kai kurių vandens savybių tyrimus nemokamai atlieka ir konsultuoja UAB „Pribus“ konsultantai. Taip pat svarbūs ir šeimos vandens vartojimo įpročiai, kiek ir kokių prietaisų naudos filtruotą vandenį.

Dažnai specialistas padeda išsiaiškinti, ko tikimasi iš įrenginio: ar žmogus norės jį prižiūrėti ir programuoti, ar pageidaus minimalios priežiūros. Nuo poreikių priklausys filtro valdymo pobūdis, operacijų sudėtingumas, kitos funkcijos. Įvertinus šias aplinkybes, siūlomas optimalus sprendimas.

„Ecowater“ vandens filtrai. Filtro serviso ir regeneracijos ciklus valdo elektroninė programa, kuri yra filtro smegenys. „Ecowater“ kompanija vienintelė jau dabar naudoja skaitmenines technologijas vandens gerinimo įrangoje. Tai reiškia kad filtrus dar paprasčiau valdyti, o jų eksploatacija ekonomiškesnė net iki 30 proc. Tiesą sakant, apie techninius filtrų ypatumus reikėtų rašyti atskirą straipsnį.

Deja, šiandien Lietuvoje originalų Ecowater įrenginį tektų lyginti su vietinės firmos sukomplektuota įranga, supirkta iš atskirų filtrų dalių gamintojų. Skirtumas tas, kad pirmu atveju turime konkretų įrenginį su garantija, antru – atskiras garantijas atskiroms dalims. Įvertinę visus Ecowater filtro privalumus, sutiksite, kad jie verti kur kas daugiau nei tie 10 proc., skiriantys nuo kitų filtrų kainos. Paprašykite UAB „Pribus“ specialisto pateikti išsamią lyginamąją analizę, parodančią kodėl kas ketvirtas pasaulyje įsigyjamas buitinis vandens minkštinimo filtras yra su „Ecowater“ ženklu.

Vandens minkštinimo kainą sudaro regeneracijos metu naudojama NaCL druska, vanduo ir elektros energija (24V transformatorius). Kokios sąnaudos bus priklauso nuo filtro modelio, vandens kokybės ir suminkštinto vandens kiekio. Suminkštinti apie 10 m3 vidutinio kietumo vandens „Ecowater“ filtru kainuotų apie 8,5 Lt. Kaip minėjau, šios išlaidos yra gerokai mažesnės lyginant su kitų gamintojų įranga.

Norėčiau paraginti skaitytojus ištirti geriamą vandenį. Visuomet galite kreiptis į vietinį higienos centrą. Sužinoti vandens kietumą, bendrą geležies kiekį, nitratus ir kita galite Pribus biure. Ši paslauga nemokama. Be to, suprasdami klientų užimtumą ir vertindami jų laiką, Pribus specialistai gali atvykti sutartu laiku į objektą.

Vandens filtras tarnaus jums daugelį metų, todėl ypač svarbu išsirinkti kuo modernesnį gaminį, kuriame būtų įdiegtos pažangiausios technologijos. Juk vargu ar rinktumėtės televizorių, kurio serijinė gamyba startavo prieš 18 metų. Vandeniu naudojamės kasdien ir, be abejo, tikimės, tad filtras dirbs patikimai, o eksploatacinės išlaidos bus minimalios. Todėl visuomet pravartu išklausyti specialisto rekomendacijų, kad galėtumėte išsirinkti būtent jūsų poreikius atitinkantį įrenginį. Juk mokėdami už konkretų daiktą – filtrą, iš esmės perkate rezultatą – kokybišką vandenį.