Sunkusis vanduo – tai vanduo turinti sunkiojo vandenilio vietoje įprastos sudėties paprastojo vandenilio. Nors žiūrint plika akimi jis visiškai nesiskiria nuo paprasto vandens, tai – visiškai kitokių ypatybių cheminis junginys, dažnai naudojamas branduolinės energijos gamyboje. 

Elemento išradimas ir tyrimai prasidėjo dar praeito amžiaus trečiajame dešimtmetyje, tačiau pilnos jo savybės yra įdėmiai stebimos iki šiol.

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie sunkųjį vandenį – kaip atsiranda šis elementas, koks jo panaudojimas ir kokį efektą jis gali turėti žmogaus organizmui.

Sunkiojo vandens panaudojimas

Sunkusis vanduo – pakankamai retas ir sunkiai išgaunamas elementas, dažniausiai naudojamas kaip komponentas branduolinės energijos gamyboje.

Tam, kad branduoliniame reaktoriuje galėtų sėkmingai įvykti reakcija – būtina radioaktyviųjų medžiagų (plutonio, urano ir kt.) neutronų lėtinimo procedūra.

Iki šiol mokslininkai yra atradę tik du elementus kurie geba tai padaryti – tai grafitas ir sunkusis vanduo. Be šių medžiagų branduolinė reakcija yra neįmanoma.

Kiti panaudojimo būdai taip pat yra susiję su mokslu paremtomis industrijomis:

  • Biologija – sunkusis vanduo yra naudojamas kaip komponentas fotosintezės procesui stebėti įvairioje augalijoje. 
  • Fizika – pagrinde naudojimas spektroskopijoje, vietoje įprastinio vandens. Šis procesas naudojamas moksle, skirtingų atomų branduoliams stebėti.
  • Medicina – naudojamas stebėti žmonių ir gyvūnų metabolizmo procesus ir atlikti atitinkamus tyrimus.

Ar tai natūralus komponentas?

Taip, sunkusis vanduo yra natūraliai gamtoje randamas komponentas. Tačiau, palyginus su paprastu vandeniu, jis yra kur kas retesnis. Skaičiuojama, jog tik kad 1 iš 20 milijonų vandens molekulių yra sunkioji.

Nors jo galima rasti ir natūraliai, žmonių poreikiams jo, savaime suprantama, neužtenka. Dėl to mes nemažai jo pasigaminame patys, elektrolizės pagalba.

Ar saugu vartoti sunkųjį vandenį?

Jei kada teko girdėti kalbas ar skaityti apie sunkųjį vandenį, beveik neabejotinai tai buvo moksliniame kontekste, vienaip ar kitaip kalbant apie branduolinę energiją ir jos komponentus.

Nepaisant to, natūralus sunkusis vanduo nėra radioaktyvi medžiaga ir vartojant nedideliais kiekiais jis bus visiškai nekenksmingas žmogaus organizmui. Tiesa, tik nedideliais kiekiais.

Vartojant didelėmis dozėmis, nuo tokio vandens mes galime labai rimtai apsinuodyti.

Apsinuodijimo sunkiuoju vandeniu simptomai

Teigiama, jog apsinuodijimas sunkiuoju vandeniu primena apsinuodijimą radiacija.

Į tai įeina:

  • Silpnumas
  • Galvos skausmas
  • Pykinimas ir vėmimas
  • Žemas kraujospūdis ir kt.

Vėlgi, šių simptomų galima išvengti jei sunkiojo vandens bus suvartojama labai nedideliais kiekiais. Jei bent 10 procentų kūne esančio vandens sudarys sunkusis vanduo, pasijus pirmieji apsinuodijimo simptomai.

Tuo tarpu jei 50 procentų kūne esančio vandens pakeistumėme į sunkųjį, įvyks rimti ląstelių pažeidimai ir žmogus mirs. 

Taip įvyksta dėl to, nes didelis sunkiojo vandens kiekis žmogaus organizme veikia panašiai kaip radioaktyvi medžiaga – t.y. Trukdytų ląstelių darbui, rimtai pažeisti mūsų DNR. 

Nors yra mažai šansų jog jūs kada apskritai suvartosite bent minimalų kiekį vandens, būtina žinoti, jog jis gali būti labai pavojingas, ypač jeigu yra suvartojamas didesnis jo kiekis.

Pabaigai 

Trumpai aptarėme sunkųjį vandenį, jo sudėtį, panaudojimo būdus ir galimą poveikį žmogaus organizmui. Nors šis komponentas yra be galo svarbus mokslinėse ir gamyklinėse industrijose, elgtis su šiuo elementu vis dėl to reikia labai atsargiai ir vengti vartoti paprastai.

Pasirūpinkite, jog vanduo būtų visuomet tinkamas ir geros kokybės jūsų namuose – įsigykite vandens filtravimo sistemą. Jei reikia pagalbos, susisiekite su mumis. Mūsų komanda yra pasiruošusi padėti jums surasti geriausią sprendimą.