Artezinis vanduo

Artezinis vanduo – tai požeminės kilmės vanduo, išgaunamas iš tarp dviejų nelaidžių sluoksnių esančio vandens klodo. Vietovėse, kuriose nėra centrinio vandens tiekimo (sodybose, kaimuose, miesteliuose ir kt.) įsirengiant būstą, reikia pasirūpinti alternatyviu būdu savo vandentiekiui.

Vienas iš tokių būdų – artezinis gręžinys. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie artezinį vandenį ir jų gręžinius ir tai ką reikia žinoti kiekvienam planuojančiam įsirengti tokią vandens sistemą.

Vanduo Lietuvoje. Kodėl apsimoka rinktis artezinius gręžinius?

Du pagrindiniai geriamojo vandens šaltiniai pasaulio baseine yra paviršinis ir požeminis. Paviršiniam vandeniui priklauso vandenynai, jūros, upės, ežerai ir t.t. Kitaip tariant, visi atviri vandens šaltiniai žemėje.

Tuo tarpu požeminis vanduo apibūdina gilius, po žemės pluta esančius vandens sluoksnius pasižyminčius kitokiomis savybėmis ir konsistencija. Jo resursai – tikras gamtinis turtas, kurį mielai turėtų kiekviena šalis.

Mūsų šalies gyventojai gali džiaugtis, kadangi Lietuva yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių galinčių sau leisti vartoti vien požeminį vandenį pasižyminti kur kas geresne kokybe, kitur šių resursų tiesiog nepakanka.

Arteziniai gręžiniai – vienas iš būdų pasiekti šiuos požeminius vandenis. Kaip ir minėjome, atokesnėse nuo didmiesčių vietose, centralizuotos vandens sistemos nėra, todėl gyventojai įrengdami savo būstus turi nedaug variantų – artezinis gręžinys ar šachtinis šulinys.

Nors įsirengti šulinį – kur kas pigiau ir paprasčiau, tai viso labo nėra pats geriausias būdas gauti geriamojo vandens. Šulinio vanduo atkeliauja iš gruntinio vandens sluoksnių, o į pastarąjį labai lengvai patenka dirvožemio teršalai – nitritai, nitratai, žarninės bakterijos ir kiti.

Skaičiuojama, jog daugiau nei pusė Lietuvos šuliniuose esančio vandens yra netinkamas vartoti reguliariai, o tam, kad jį išvalyti, reikia įrenginėti papildomas vandens filtravimo ir šalinimo sistemas.

Taigi, nors vizualiai šulinio vanduo ir gali atrodyti puikiai, labai daug šansų, jog jis nebus tinkamas vartoti dažnai buityje, ypač jei šulinys buvo įrengtas seniau. Dėl šios priežasties kur kas labiau apsimoka rinktis artezinį gręžinį.

Artezinės vandens sistemos privalumai

Kaip žinia, daugelį naujakurių itin atbaido ženkliai didesnė kaina įrengiant artezinį vandens gręžinį geriamajam vandeniui, palyginus su labiau įprastu šuliniu. 

 

Tačiau mūsų nuomone, tai yra kur kas protingesnis sprendimas ir geresnė investicija į kokybišką vandenį dabar ir daug metų turėtį į priekį. 

Pateikiame keletą šios sistemos privalumų:

  • Švaresnis šaltinis – įrengiant artezinio vandens sistemą paprastai yra kasama kur kas giliau nei šulinio atveju. Gręžiant pro molinguosius uolienų sluoksnius yra pasiekiamas giluminis požeminis vanduo, kuris yra kur kas švaresnis už gruntinį.
  • Ilgas tarnavimo laikotarpis – tinkamai įrengtas gręžinys su kokybišku vandens filtru laisvai tarnaus kad ir iki 50 metų. Tai reiškia, jog jūs protingai investuosite į ateitį ir galėsite dar daug metų džiaugtis švariu vandeniu.
  • Didesnis našumas – skaičiuojama, jog arteziniai gręžiniai būna ir kur kas našesni nei senesnio pagrindo vandens tiekimo sistema ir gali pasiekti iki 100m3/val našumą.

Pabaigai

Trumpai aptarėme artezinį vandenį ir artezinius vandens gręžinius. Nors tai daug daugiau laiko ir pradinių investicijų reikalaujantis geriamojo vandens sistemos variantas, galiausiai jis tikrai atsipirks ir tikrai sau dėkosite įsirengę ilgus metus tarnaujantį ir kur kas sveikesnį variantą.

Reikia pagalbos vandens filtravimo ar gręžinio rengimo klausimais? Parašykite mums. Pribus.lt komanda yra pasiruošusi jus pakonsultuoti, patarti bei padėti priimti sprendimą dėl geriausios vandens sistemos varianto, tam, kad visuomet galėtumėte mėgautis aukščiausios kokybės vandeniu.